Mistrovství světa na Slovensku, 1.-9.9.2012

MS se konalo ve dnech 1. – 9. září 2012 na Slovensku v Liptovském Mikuláši za účasti 23 států z celého světa. Českou republiku reprezentovali dva zástupci z MK Šenov- za seniory Jaromír Chalupa a za juniory Jan Šebesta, z RMK Dalovice junior Václav Krůta, z RCSO Český Těšín junior David Pastuszek a z RMK Krupka 4 junioři – Kateřina Vaníková, Viktorie Tržilová, Julius Beňák a František Kontra, 5 seniorů – Pavel Broný, Zdeněk Kolář, Bedřich, Marek a Martin Pavkovi, vedoucí týmu byla Věra Pavková. Pomocníky byli z Českého Těšína Petr Pastuszek, z Dalovic Jiřina Krůtová, z RMK Krupka Klára Dušková, Veronika Dudiová a Bára Pakostová.

První dva soutěžní dny se nám moc nedařilo. Zůstali jsme bez medaile. Viktorka Tržilová se dostala se třemi maximy do rozletu v S3A (raketa padák), ale nakonec jí patřilo 4. nepopulární místo. 4. příčku získal Jan Šebesta v S8D, Katka Vaníková v S9A, ale to se již začalo blýskat na lepší časy. František Kontra obhajoval z minulého MS zlatou medaili v S9A (raketa vírník), nepodařilo se, ale získal naši první medaili – stříbrnou. Další den byli stříbrní junioři v S5B (maketa výška) ve složení Kateřina Vaníková, František Kontra a Julius Beňák. Bohužel v tento den způsobil jiný závodník Martinovi Pavkovi zranění krku a musel do nemocnice a nemohl nastoupit do kategorie S8E-p, v tu chvíli bylo po nadějích, protože zbyli v týmu pouze dva čeští zástupci. Ve čtvrtek se stali dopoledne senioři mistry světa v S9A (Marek a Bedřich Pavkovi s Pavlem Broným), Marek Pavka získal bronzovou medaili v téže kategorii v jednotlivcích. Odpoledne se létala maketa výška seniorů S5C, kde se Bedřich Pavka stal vicemistrem světa a získal tak stříbrnou medaili, družstvo ve složení Marek a Bedřich Pavkovi se Zdeňkem Kolářem získali bronz. Pátek byl volný den na regeneraci. Navštívili jsme Vysoké Tatry a připravovali se na sobotní poslední soutěžní den. Na programu byla královská kategorie S7 – velké makety.

Zde Češi absolutně triumfovali. Na tuto kategorii se přijel podívat i první československý kosmonaut Vladimír Remek, který našim závodníkům popřál do startů hodně štěstí. Stalo se! V juniorech se stal mistrem světa Jan Šebesta před Katkou Vaníkovou a Julou Beňákem. Samozřejmě se stali mistry světa v týmech!!! V seniorech získal stříbrnou medaili Bedřich Pavka, bronz zraněný Martin Pavka. Po taktickém letu Marka Pavky na jistotu získal český seniorský tým další titul mistrů světa!!! Poprvé v historii MS stál na nejvyšším stupni otec se svými syny.

Vyhlášení bylo při závěrečném ceremoniálu. Rozdávalo se 8 medailí, z toho 7 patřilo české výpravě, 4x se hrála hymna, z toho 3x česká. Našim reprezentantům se dostalo velkého uznání od závodníků i rozhodčích z celého světa i od pana Vladimíra Remka, který byl rovněž přítomen. Být mistrem světa v maketách S7 se v raketomodelářském světě velmi cení!!!

Poděkování zaslouží všichni reprezentanti závodníci i pomocníci, všichni mají velký podíl na celkových 13 medailích z MS.( 4x zlato, 5x stříbro, 4x bronz). Na 12 z nich se podíleli závodníci z RMK Krupka. Poděkování patří i SMČR za velký finanční přínos, dále KÚ Ústeckého kraje, KnaufInsulation, Městu Krupka, za materiální pomoc firmě hvp modell a Eduard.

960