Světový pohár v Košicích 2010

Světový pohár v Košicích se konal ve dnech 30. 4. – 2. 5. 2010, zúčastnili se závodníci ze Slovenska, Polska, Srbska, Lotyšska a Česka. Českou republiku reprezentovali 3 členové RMK Krupka, Martin a Bedřich Pavkovi jako závodníci a Věra Pavková jako členka mezinárodní JURY.

První kategorií byl raketoplán S4A, ve které z velkou převahou zvítězil Bedřich Pavka před Živanem Josipovičem ze Srbska a Radkem Němcem ze Slovenska, druhou kategorií byla raketa streamer S6A, ve které o první příčku bojoval opět Bedřich Pavka s Leszkem Malmygou z Polska. Nakonec zvítězil L. Malmyga před Bedřichem Pavkou a 3. místo obsadil Krzystof Przybytek, rovněž z Polska. V kategorii S7 bylo na bodování 10 maket – 3x Saturn 1 B, 2x Ariane 4, 1x Ariana 3, 1x Meteor, 2x Patriot MiM a 1x Nike Tomahawk.  Po statických bodech a letové části zvítězil Bedřich Pavka před Martinem Pavkou, oba Ariane 4 a 3. místo obsadil Tomáš Wágner ze Slovenska.  V kategorii S9A raketa vírník byli po prvním kole opět nejlepší L. Malmyga a Bedřich Pavka, bohužel ve druhém kole oba zapsali nulu a byli vyřazeni z bojů o vítězství, po druhém kole se ujal vedení o 1 sekundu Martin Pavka před K. Przybytkem, ale Kryzystof Przybytek ve třetím kole naletěl maximum a zvítězil. Martin Pavka si odváží stříbrnou medaili a bronz Radek Němec ze Slovenska. V S8E – p zvítězil celkový vítěz světového poháru pro rok 2009 Eduard Wowry  přej Pawlem Janisiewiczem ,vítězem z roku 2008, oba z Polska, třetí byl Štefan Turza ze Slovenska. Pouze v této kategorii nebyli naši na stupních vítězů, Martin Pavka byl sedmý.

Létalo se za velmi pěkného počasí, za sluníčka a modré oblohy, ale bohužel někdy i velmi nepříjemného větru. Soutěž se obešla bez protestů a JURY nemusela řešit žádné nepříjemnosti.  Vše dopadlo k oboustranné spokojenosti a naši závodníci opět potvrdili, že patří ke světové špičce – přivezli 2 zlaté a 3 stříbrné medaile.

Pro zpestření závodily i ženy v S6A  – jako mezinárodní soutěž, ve které vyhrála Anna Nováková ze Slovenska před Ewou Przybytek z Polska a Věrou Pavkovou  z Česka. Tato soutěž vzbudila mezi fotografy největší zájem a všichni přítomní se velmi dobře bavili. Od prezidenta slovenských raketových modelářů Miky Szaba získaly 3 nejlepší ženy pohár a medaili, všechny ženy diplom, prezident českých raketových modelářů Bedřich Pavka věnoval  ženám láhev kvalitního červeného vína, o které se všechny podělily při vyhlášení na banketu.

View Fullscreen

 

View Fullscreen