Naviga Mistrovství Světa (sekce M)

V termínu (17.-28.08.2017) se česká výprava vydala reprezentovat ČR na MS do maďarské Nagykanizsy. Reprezentační tým byl letošní rok složen ze 4 juniorských závodníků a 15 seniorských závodníků lodních modelářů sekce M (rádiem řízené modely s elektromotorem případně spalovacím motorem). Světového šampionátu v Nagykanizse se zúčastnili závodníci z celkem 18 zemí (Anglie, Belgie, Bulharsko, Česko, Čína, Francie, Hong-Kong, Itálie, Maďarsko, Německo, Polsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Thajsko, Ukrajina). Na start se postavilo celkem 75 juniorů (do 18 let), 159 seniorů a 62 týmů (z toho 22 juniorských). Celkem bylo ke startu přihlášeno 521 modelů (+ modely v týmech).

A jak to všechno probíhalo? V maďarské Nagykanizse se konají hlavně závody FSR (rádiem řízené modely se spalovacím motorem), ale před několika lety se tu konal i pohár čtyř národů. V loňském roce organizátoři připravili Mistrovství Evropy pro “eMkaře“. Lokalita je velice příjemná, dostatečný prostor pro zázemí (depa závodníků), možnost kempování přímo u rybníka nebo ubytování v přilehlých penzionech. Pro zpestření či relax během závodů je tu i možnost zajet se vykoupat k jezeru Balaton, které je vzdálené necelou hodinu cesty, případně navštívit proslulá termální koupaliště. Občerstvení na místě bylo zajištěno formou bufetu, nebo objednat pizzu nebo bylo možné zajet do nedaleké restaurace pro vynikající burgery.

Kvalifikační jízdy se konaly v průběhu celého týdne – od soboty do soboty. Do nedělních finálových jízd postupuje vždy pouze 6 závodníků. Česká výprava nakonec i přes nepřízeň počasí, která komplikovala první kvalifikační jízdy postoupila do finále ve skupinových závodech jednotlivců i v závodech týmů. V neděli ráno potom začaly finálové rozjížďky. Nervozita nejen v našem depu rostla, ve finále už jde o všecko (tedy o medaile)!

Z letošního Mistrovství světa Naviga sekce M rádiem řízených rychlostních člunů v maďarské Nagykanizse přivezl devatenáctičlenný český reprezentační tým celkem 10 medailí:

  • 3x zlato a titul Mistr světa si přivezli: Michal Štégner – mini hydro junior, Zbyněk Fišer – FSRE, a tým ve složení Zbyněk Fišer a Jarda Rezek – mini ECO team
  • 3x stříbro – a titul více Mistr Světa pro: Lukáše Linharta – mini ECO, Honzu Procházku – ECO a Tomáše Bubeníka – FSRE
  • 4x bronz – pro Michala Štégnera – mini ECO junior, 2x pro Míru Miletína – Hydro 1 a Hydro 2 a pro Kubu Kneyse – mini Hydro junior

Všem medailistům srdečně blahopřeji! Všem našim závodníkům děkuji za vzornou reprezentaci a závodění v duchu fair play. Nesmím opomenout doprovodný tým mechaniků a morální podpory z řad rodinných příslušníků a kamarádů, který nás nikdy nenechal na holičkách. Vy závodníci, kterým letos medaile utekla neklesejte na mysli, příště to zkusíme znova „Winners never quit and quitters never win“ 🙂

Podrobné výsledky a informace naleznete na webu www.sekcem.cz nebo na facebooku (sekcemcz). Na našem webu bude během podzimu též k dispozici kalendář na příští sezónu, sledujte novinky a přijeďte se na naše závody podívat nebo si s námi zazávodit, rádi vás uvidíme a o své zážitky se podělíme.

Zdenka Dostálová, vedoucí sekce M (Klub Lodních Modelářů ČR)