Zpráva a výsledky MiČR sekce C v Jablonci n. Nisou  19. 9. – 22. 9. 2018

Dne 20.9. – 23.9. 2018 uspořádal jablonecký klub lodních modelářů Admirál velkou všemodelářskou výstavu. I když se zde prezentovaly modely letadel, aut, vojenské techniky a jiné, tak hlavním posláním bylo mistrovství ČR lodních modelů. Tak se stalo, že v sále jabloneckého výstaviště převládaly hlavně modely lodí všech možných tříd, kategorií a velikostí. Pořadatel vyhlásil soutěž jako mezinárodní, proto přijelo i několik modelářů z Polska, a zároveň dvěma bodovacím komisím předsedal Polák Maciej Poznansky. Celou akci provázel velký zájem veřejnosti, kdy diváci nejvíce obdivovali modely historických lodí ve třídách C1, C3 a C7. Byly to právě lodě, jako HMS Pandora Vladimíra Mareše, L´Ambitieux Josefa Kopeckého, Le Mercure a La Salamandre Petra Šimka, Nakat Oty Janečka, torpédomet Luboše Jakeše a Gambier Bay Aleše Baka, které se ve dnech 1.9. – 9.9. 2018 zúčastnily mistrovství světa lodních modelů v Rumunském Galati. Zde se umístily na předních místech a vybojovaly tam zlaté a stříbrné medaile (viz text níže). Na MS ČR pak tyto modely logicky získaly jen samé zlaté medaile. Přesto největší bodové hodnocení v kat. C1 získal Pavel Brablc s modelem HMS Victory. Na zlaté příčky se také dostal model lodi Vasa Martina Housky, který získal cenu diváků za nejkrásnější model soutěže. Divácky velice atraktivní byly též modely v žárovkách, baňkách a lahvích našeho jediného zástupce ve třídě C5 Bohuslava Karbana. Také modeláři Vladimír Bláha a Miloslav Šesták se svými miniaturními modely (C4) se těšili veliké přízni návštěvníků.

V posledních letech bývá na soutěžích kategorie C málo obsazená třída C2 (motorové lodě). Bylo tomu tak i letos, protože mnozí modeláři plovoucích maket kategorie NS přestali na tyto soutěže jezdit. Pro srovnání – ve třídě C1 bylo 14 modelů, zatímco třída C2 zastoupena pouze šesti modely. Jedinou zlatou medaili zde tak získal model Stražak Ivana Grni.

Na závěr je nutné konstatovat, že soutěž byla od pořadatelů perfektně organizována, vše výborně klapalo, hlavně díky tomu, že u kormidla stál Zdeněk Tomášek. Ten pak během společenského večera v emotivním projevu poděkoval spolupracovníkům, modelářům a oznámil, že po 48 letech končí ve funkci předsedy klubu Admirál. Odpovědí mu byl bouřlivý potlesk přítomných.

View Fullscreen