Mistrovství Polska NAVIGA „C“, Oleśnica, 13. a 14. 04. 2024

MISTRZOSTWA POLSKI MODELI REDUKCYJNYCH STATKÓW I OKRĘTÓW NAVIGA KLAS C – OLEŚNICA 2024 (PL)

Ve dnech 13. a 14. dubna 2024 proběhlo na tradičním místě v SDK „Korelat – 2” SM „Zacisze” v dolnoslezské Oleśnici mistrovství Polska modelů lodí sekce NAVIGA „C“. Tato soutěž proběhla jako otevřená. Zúčastnili se jí tedy zástupci našeho svazu a také Olexander Dron z Ukrajiny.

Úlohy hlavního rozhodčího se opět po roce ujal vedoucí sekce „C” v polském LOK Maciej Poznański. Ten je současně také šéfem sekce „C” ve světové organizaci lodních modelářů NAVIGA.  Komise číslo I., pro třídy C1, C2, C3, C4, C5 a C8, pracovala ve složení Martin Tomášek (CZ), Marian Taborek (PL) a Dariusz Fabian (PL). Komise II., posuzující modely tříd C6 a C7 pak ve složení Zdeněk Tomášek (CZ) Kazimierz Surowiak (PL) a Jarosław Leoniec (PL). Práce měly obě komise na jedno odpoledne vyhrazené bodování opravdu dost. Celkem se představilo 47 účastníků z Polska, České republiky a Ukrajiny. Ti vystavili celkem 94 modelů. Všechny byly řádně posouzeny a obodovány. Byly obsazeny všechny kategorie, nicméně lze konstatovat, že zvláště u kategorie C1 byla velmi znát absence našich specialistů na tuto kategorii. Tři polské modely na špičku rozhodně nedosáhly. Naopak, díky B. Karbanovi byla tentokrát silněji obsazena kategorie C5. Už byli alespoň dva účastníci se šesti modely. Početně dominovaly, jako poslední dobou všude, kategorie C6 až C8. Poměrně dost ale bylo modelů C2! Celkově nebyla úroveň modelů vůbec špatná. O tom svědčí skutečnost, že pouze 2 modely nedosáhly na medaile.

Co se zástupců českého modelářského sportu týká, tak do Oleśnice jsme přivezli 15 seniorských a 6 juniorských modelů. Juniory reprezentovaly jablonecké modely. Čtyři ve třídě C2, jeden ve třídě C6 a jeden v kategorii C7. Šimon Vavřač s modelem polské lodi „Nurek“ získal stříbrnou medaili. Všechny ostatní juniorské modely byly oceněny bronzovou medailí. Ve velké konkurenci modelů C6 se neztratil se svým novým modelem „SMS König“ osamocený junior Karel Breuer. Je nutno říci, že také v tomto roce byli – bohužel – členové KLoM ADMIRAL jediní juniorští účastníci celého mistrovství. Z Polska nebyl v této věkové kategorii žádný závodník.

Významný úspěch jsme zaznamenali ve třídě C3, kde naše modely byly oceněny hned čtyřmi zlatými medailemi (Lubomír Jakeš, Vladimír Mareš, Ondřej Mráz a Josef Kopecký). V C5 se, jak již bylo zmíněno, rozhodně neztratily modely Bohumila Karbana a ve třídě C8 rezonovala jména Josefa a Lukáše Stránského. První seniorskou stříbrnou medaili zde, za svůj ještě juniorský model, získal Matěj Véle. Také v kategorii C7 jsme již alespoň byli vidět. Zde máme do špičky, kterou kolegové z Polska jednoznačně představují, ještě poměrně daleko. Nicméně, bez medailí jsme nezůstali ani zde.

Všichni naši účastníci tedy obdrželi při závěrečném ceremoniálu z rukou představitelů LOK, města a okresu Oleśnice diplomy a medaile. Tak, jak je při mistrovství Polska v Oleśnici zvykem, byla rozdána i řada pohárů. V tomto roce jich bylo deset (viz níže). Dva z nich putují, zásluhou Vladimíra Mareše a Luboše Jakeše, do ČR.

Ani v tomto roce nelze opomenout společenskou a diskusní atmosféru. Ta předznamenala i letošní úspěch mistrovství Polska. Došlo k příjemným setkáním starých přátel, jako např. čerstvého osmdesátníka a osmdesátníka „čekatele“ Zdeňka Tomáška a Jerzy Litwina. Hojně byla diskutována budoucnost NAVIGA, sekce „C“ i možnosti další spolupráce mezi oběma našimi svazy. Cílem je učinit náš koníček ještě atraktivnějším pro účastníky i diváky a přilákat mezi nás nové modelářské přátele. Také letos se osvědčilo, že většina modelářů je v Oleśnici ubytována v jednom hotelu. Možnost diskusí je tak ohraničená prakticky pouze ochotou hotelového personálu odložit zavírací hodinu hotelové restaurace a letos byla obsluha obzvláště vstřícná! Přesun do pokojů k menším disputacím v prvních minutách nového dne byl následně možný. Myslím, že modeláři této možnosti využili měrou vrchovatou.

Věřím, že polští přátelé za rok opět budou vážit cestu na naši mistrovskou soutěž a také my se ve větším počtu vypravíme opět do Oleśnice v tradičním dubnovém termínu. Dle mého názoru to stojí za trochu nepohodlí v autě. Není to vlastně daleko…

Děkuji tedy ještě jednou všem, kteří se zúčastnili přímo na místě či alespoň vyslali své modely. Děkuji i SMČR, který nám půjčil na akci mikrobus! Značně tím byla zjednodušena doprava řady modelů i s jejich autory tam i zpět.

Modelářům blahopřeji k dosaženým výsledkům a nejpozději za rok se těším na setkání na našem mistrovství republiky! Některé z nich modelářů ještě čeká setkání na Mistrovství Evropy NAVIGA „C“, které se odehraje v polovině září v Burgasu (BG).

Martin Tomášek

Zvláštní ceny:

• Velká cena prezidenta LOK za nejlepší model mistrovství: Dariusz Fabian – Polsko, za model USS „Missouri”, 98,67bodů v v kategorii C2,
  • Pohár starosty Olešnického okresu za nejlépe hodnocený model plachetnice: Vladimír Mareš – Česká republika, za model „Le Gros de Ventre”, 97,67 bodů v kategorii C3,
  • Pohár starosty města Oleśnica za nejlepší model polské lodi: Ryszard Górski – Polsko, za model statku pożarniczego „Strażak-3”, 95,33 bodů v kategorii C2,
  • Pohár starosty obce Oleśnica za nejlepší model ve třídě C4: Grzegorz Terpiński – Polsko, za model křižníků „HMS Frobisher”, 97,33 bodů,
  • Pohár předsedy SM „Zacisze“ v Oleśnici za nejlepší kartonový model třídy C7: Oleksandr Dron – Ukrajina, za model krążownika „Askold”, 98,00 bodů,
  • Pohár předsedy Modelářského klubu Olešnice C3: Lubomír Jakeš – Česká republika, za soubor modelů torpédometů, 98,00 bodů,
  • Pohár pořadatelů – za nejlepší model ve třídě C5: Ireneusz Marciniak – Polsko, za model HMS „Serapis“, 95,33 bodů,
  • Pohár viceprezidenta NAVIGA za nejlepší model ve třídě C6: Andrzej Marchwicki – Polsko, za model IJN „Nagato“, 97,67 bodů,
  • Pohár ředitele Regionální kanceláře LOK ve Wroclawi nejlepší model ve třídě C8: Sławomir Słoka – Polska, za model USS „America”
  • Pohár Pod But: Michał Piątek – Polsko, za model IJN „Takao”, 96,00 bodů.