Ocenění junioři v kategoriích F3L a F5L 2024
Na základě rozhodnutí předsednictva KLeM ČR byly první tři junioři kategorií F3L a F5L odměněni za vynikající letové úspěchy v roce 2024. Pojďme se nyní podívat na jednotlivé kategorie a úspěšné piloty – juniory.
F3L
Jde o mezinárodní kategorii dvoumetrových větroňů. Tyto stroje startují k soutěžnímu letu vystřelením pomocí katapultu, následně je třeba zaletět maximum 6:00 minut a přistát co nejblíž k přistávacímu bodu, což je bodováno. V celostátním žebříčku roku 2024 je 26 juniorů, z toho 12 má tři soutěže a více. Pojďme se nyní podívat co o sobě napsali první tři nejlepší:
Pavel Šrámek – vítěz juniorského žebříčku
Pocházím z Chotěboře je mi 13 let a jsem členem LMK Chotěboř, můj táta mě vede k leteckému modelářství od mých pěti roků. Navštěvuji kroužek leteckých modelářů pod vedením Petra Klusáčka. Soutěžně létám od sedmého roku, nejdříve RCVS později i F3L. Tyto kategorie mě moc baví, soutěže se účastní i moji kamarádi z kroužku a starší kolegové z klubu včetně táty. Na soutěžích nejvíce létám s modelem X-Res (F3L) a Aladinem (RCVS).
Marin Burda – druhý v pořadí
Letos je mi 18 let, v kroužku jsem od roku 2018. Kroužek mi našla maminka z nabídky DDaM. Do kroužku jsem přišel s nulovou zkušeností s modely letadel. Prošel jsem standardním postupem v MK Heřmanův Městec: papírová Vlašťovka a papírový vystřihovací model, pokračování balsovými házedly Panda, Pinďa a soutěžní Alvi. S RES létám od roku 2020 Starmade, KIWI a WIKI.
Od roku 2020 jsem letěl 28 závodů s modely kategorie RES/F3L. V roce 2024 byly mé největší úspěchy: 1.místo Havlíčkův Brod, 3.místo MČR v Sokolově.
Ondřej Chytil – třetí v pořadí
Letos je mi 18 let, v kroužku působím od roku 2014. K modelařině mě přivedl můj otec Martin, který před 30 lety modelařil a opět začal modelařit se mnou. Dnes tak tvoříme nerozlučný „ChyChy“ tým. Do kroužku jsem přišel a nic jsem o modelech nevěděl. I já jsem prošel standardním postupem v MK Heřmanův Městec jako moji kolegové Martin Burda a Vojta Kalenda. V kategorii RES/F3L létám od roku 2019 s modely Samba, Starmade, Starmade Mk.2, Eli, Resco, WIKI, Resik Nowind a Balu Max. Od roku 2020 jsem dosud létal na 43 soutěžích. V roce 2024 byly mé největší úspěchy v kategorii F3L 2.místo Eurotour Levice – Slovensko, 2.místo Chotěboř, 3.místo Eurotour Podhořany a v F5L 1.místo Havlíčkův Brod, 2.místo MČR Podhořany.
Nad rámec modelařiny létám i s velkými letadly L-13 Blaník, L-23 Super Blaník, VSO-10 Gradient a Astir CS 77. V roce 2023 jsem zahájil pilotní výcvik na motorovém letadle Cessna 152, kde mám odlétáno již 25 hodin.
F5L
To je mezinárodní kategorie dvoumetrových elektrovětroňů. Tyto stroje startují k soutěžnímu letu pomocí elektromotoru, jehož běh je omezen časem 30 vteřin a výškou 90 metrů. K vypnutí motoru dojde podle toho co nastane dříve. Po vypuštění modelu z ruky je třeba zaletět maximum 6:30 minut a přistát co nejblíž k přistávacímu bodu, což je bodováno. V celostátním žebříčku roku 2024 je 8 juniorů. Pojďme se nyní podívat co o sobě napsali první tři nejlepší:
Jan Kulich – vítěz juniorského žebříčku
Jmenuji se Jan Kulich, pocházím z Bělé pod Bezdězem a je mi 18 let. Od svých sedmi let jsem členem modelářského klubu Bratrstvo volného letu. K leteckému modelářství mě už od mala vedl můj otec Ivo Kulich. Mé první soutěže jsem začal létat ve svých devíti letech ve kterých jsem začínal kategorií volných modelů A3 a F1H, později F1A, ve kterých jsem se zúčastnil v roce 2019 Mistrovství Evropy v Severní Makedonii ve městě Prilep. Poté jsem se díky svému otci začal věnovat RC větroňům kategorie RCVS a elektroletům RCEV. Dále jsem začal létat kategorie F3L, F5L a také F5J ve kterých jsem byl na dvou Mistrovstvích Evropy (Maďarsko, Rumunsko) a také na Mistrovství světa, které se konalo v roce 2023 v Bulharsku. Tam jsme v družstvech získali bronzovou medaili. Na Mistrovství Evropy v letošním roce v Rumunsku jsme jako družstvo získali v této kategorii stříbro. Termické létání s RC větroni mě moc baví. Na všechny soutěže jezdím velice rád, ať už kvůli přátelům, či jenom takovému polítání a soupeření s ostatními piloty a s mým otcem. V současné době v kategoriích F3L a F5L létám s modely Resik, NoWind a Starcross. V kategorii F5J létám s modely Prestige 2PK.
Vojtěch Kalenda – druhý v pořadí
Letos je mi 17 let, v kroužku jsem od roku 2020, informaci o kroužku jsem získal od Martina Burdy. Do kroužku jsem přišel a neměl jsem žádné zkušenosti se stavbou modelů letadel. Absolvoval jsem tedy základní výcvik stejně jako můj kolega z klubu Martin Burda. S RES/ F3L létám od roku 2021 a to s modely: Starmade , Starmade Mk.2 , WIKI, Balu Max, ale nejraději létám se Starmade Mk.2. Od roku 2021 jsem absolvoval 35 soutěží a to v kategorii F3L a F5L. Nejúspěšnější závody v roce 2024 pro mě byly: 2.místo Eurotour Podhořany, 2.místo MČR v Sokolově a v kategorii F5L 3.místo MČR Podhořany.
Martin Vencel – třetí v pořadí
Je mi 18 let a pocházím z Vlašimi. Jsem členem modelářského klubu Vlašim, kde také máme domovské modelářské letiště. Létat jsem začal již ve 3 letech na simulátoru a od 5ti let jsem začal poletovat se školními modely na letišti. Cca před 5ti lety náš kroužek získal od svazu modelářů stavebnice RES/F3L Samba a od té doby jsem se začal celkem úspěšně věnovat této kategorii. Později jsem postavil Resíka a vstoupil do kategorie F5L, kde se mi také daří. V současné době převážně létáme s tátou aerovleky s modely maket (Sólo L33). Letos jsem za podpory otce dostavěl a zprovoznil Pilatuse PC6 od firmy Jet Arrows o rozpětí 3,2m a motorem 120ccm. S tímto modelem jsem úspěšně odvlekal tuto sezóno a byl pasován na „Vlekaře“.
Tito modeláři – piloti byli Klubem leteckých modelářů odměněni. Každý si mohl vybrat modelářský materiál, který potřebuje na následující sezónu, a to v hodnotě 4000 CZK.
Podpora modelářských kroužků
Klub leteckých modelářů, jenž je součástí Svazu modelářů České republiky, podporuje modelářské kroužky při klubech a domech dětí a mládeže po celé České republice. Zde jsme vám představili jen „vrchol ledovce“, tedy ty nejúspěšnější v kategoriích F3L a F5L. V těchto kategoriích se používají poměrně jednoduché modely letadel, v mezinárodních pravidlech je i stavební omezení jaké materiály lze požívat pro stavbu. Tím je dána i menší finanční náročnost oproti jiným RC kategoriím kde nejsou stavební omezení.
Hlavní myšlenkou výše zmíněných kategorií je získat pro náš krásný koníček co nejvíce mladých pilotů, což se daří, a to nejen díky podpoře Svazu modelářů ČR, ale hlavně díky zapáleným instruktorům a vedoucím v našich modelářských kroužcích a klubech. Těm patří i náš obrovský dík za jejich obětavý přístup. Pro rok 2025 nadále počítáme s podporou mládeže, a to nejen pro rádiem řízené modely ale i ostatní volné a upoutané modely.
Ing. Vladislav Plichta – místopředseda KLeM ČR.