FAI licence

Mezinárodní licence FAI

Jsme v kontaktu s příslušnou osobou na Aeroklubu ČR. Za FAI licenci zaplatíte 100Kč za jeden kalendářní rok. Peníze zasílat vždy na účet 54931011/0100. Klíčovou částí systému je vyplnění správného VS a KS u platby !!(variabilního a konstantního symbolu).
Tomáš Ciniburk ciniburk@svazmodelaru.cz

Obecné informace

Každý startující na mezinárodní soutěži leteckých a raketových modelářů v ČR i v zahraničí, která je v kalendáři FAI, musí mít v databázi FAI zapsanou platnou (Valid) FAI licenci. Jako držitel licence jsi povinen respektovat všechny podmínky pořadatele mezinárodní soutěže a sportovní řády FAI. Vystavením licence FAI na sebe SMČR nebere právní odpovědnost za jejího držitele, respektive za škody jím způsobené nebo jemu vzniklé v souvislosti s individuální účastí na mezinárodní soutěži. Sportovcům se doporučuje uzavřít na konkrétní akci pojistnou smlouvu (poj. osob, vozidel). Pojištěním z odpovědnosti jsou na zahraničních soutěžích kryti jenom reprezentanti na akcích úrovně 1. Kalendář FAI


Co je co v identifikaci …

Při získání licence získáte několik dalších “identit” a není v tom mezi modeláři docela jasno.

FAI ID – Identifikační číslo ve formátu 123456 (starší registrace mají 5 číslic, ty zůstávají v platnosti, žadatelé nově zařazovaní do databáze mají už ID se 6 číslicemi). V podstatě doživotní identifikace modeláře na mezinárodní úrovni FAI. Tohle číslo musí být uvedeno, spolu s označením „CZE“ na modelech na mezinárodních závodech.(CZE 123456Určitě si pamatujte.
Licence NAC –CZE 1234 (4čísla). Toto číslo přiděluje SMČR a mělo být v začátku hlavním identifikačním údajem na mezinárodních soutěžích. Postupem času se ukázalo, že pro identifikaci na mezinárodních soutěžích je vhodnější FAI ID. Jeho význam proto postupně klesá a udržuje se jen proto, že v některých státech se považuje za důležité. Sloučí pro potřeby Aeroklubu ČR, který zprostředkovává zápis do FAI.  Slouží vlastně jen pro potřebu rychlejší identifikace při obnovení licence. (NAC = Národní Aeroklub)
Licence SMČR – identifikace ve formátu CZE klub-číslo. Tuto identifikace má každý člen SMČR a získá ji na klubové úrovni. Uvádí se v evidenční kartě klubu a slouží k identifikaci modeláře na národní úrovni. Na licenci FAI toto číslo nenajdete, ale je dobré si ho pamatovat pro identifikaci v tuzemsku.

Když to shrnu, tak potřebujete Licenci SMČR pro létání na tuzemských soutěžích a FAI ID pro létání na mezinárodních soutěžích.


Obnovení FAI licence – vždy od ledna roku, pro který potřebujete FAI licenci

Systém vydávání licencí chceme maximálně zjednodušit, ale k tomu potřebujeme spolupráci ze strany žadatelů. Pro získání licence, pokud jsi už v minulosti FAI licenci měl, stačí udělat málo. Správně vyplnit formulář při platbě na účet 54931011/0100 v elektronickém bankovnictví na částku 100Kč.

Klíčovou součástí při obnovení FAI licence je vyplnění správného VS=FAI ID a KS=324 u platby při zadávání v elektronickém bankovnictví (variabilního a konstantního symbolu). Pokud svoje FAI ID nevíte, tak mi napište ciniburk@svazmodelaru.cz.

Při placení do konstantního symbolu napište 324 !!! To je velmi důležité, jinak se informace o platbě nedostane dál.

Při placení vyplňte vašeho FAI ID do pole variabilní symbol. Bez toho nemůžeme vědět jakou licenci obnovit.

Jedna obnova FAI licence = jedna platba.

QR kód pro zrychlení platby:

Platby posílejte až po 1. lednu příslušného roku. To je nutné z účetních důvodů, protože musíme dodržovat časové rozlišení.

Svaz modelářů žádosti nezapisuje údaje přímo do databáze FAI, ale Svaz modelářů předává žádosti na Aeroklub ČR a musíte si tedy vzpomenout včas. Žádosti o obnovení nebo nové žádosti odešleme cca jednou měsíčně zhruba v prvním týdnu následujícího měsíce po připsání platby na účet.

Získání nové FAI licence

Klíčovou součástí je vyplnění formuláře a správně vyplnit informace při platbě na účet 54931011/0100 v elektronickém bankovnictví na částku 100Kč kde je třeba vyplnit pole KS=324 u platby při zadávání v elektronickém bankovnictví (konstantního symbolu).

Několik pokynů pro vyplnění formuláře:
Připravte si číslo Sportovní licence Svazu modelářů. Podle čísla Sportovní licence bude do systému FAI zaneseny údaje o jméně, adrese, mailu, atd..

Při placení do konstantního symbolu napište 324 !!! To je velmi důležité, jinak se informace o platbě nedostane dál.

U platby napište do zprávy pro příjemce: jméno a číslo sportovní licence, více údajů se vždy hodí.

Odkaz na formulář: Klikněte zde.

QR kód pro zrychlení platby:

Platby posílejte až po 1.lednu příslušného roku. To je nutné z účetních důvodů, protože musíme dodržovat časové rozlišení.

 

Svaz modelářů žádosti nezapisuje údaje přímo do databáze FAI, ale Svaz modelářů předává žádosti na Aeroklub ČR a musíte si tedy vzpomenout včas. Žádosti o obnovení nebo nové žádosti odešleme cca jednou měsíčně zhruba v prvním týdnu následujícího měsíce po připsání platby na účet.


Kontrola stavu FAI licence

Zde se v novém systému mnohé změnilo.

Nejrychlejší možnost jak získat aktualizovanou FAI licenci a tím si ověřit, že je moje licence platná je použít QR kód na kterékoliv FAI licenci, kterou mám. Namířím čtečku QR kódu (většina telefonů už ji má přímo integrovanou aplikaci foťáku). Následně klikněte na odkaz a máte hotovo.

 

Klikněte na odkaz https://extranet.fai.org/. Pokud máte přístupové údaje, tak se přihlaste a licence kontrolujte. V případě, že chcete zkontrolovat svoji licenci, tak využijte na spodní straně stránky odkaz Click here to check your own licence a zadejte svůj email který jste uvedli při registraci FAI licence. Do emailu přijde v PDF kartička od FAI (tak 5-10minut). PDF soubor si můžete vytisknout a FAI licenci vložit do kufru.


Informace na modelu

Na to je speciální stránka Označování modelů.

Na závodech z kalendáře FAI úrovně 1 (mistrovství světa, kontinentů) musí být na modelu i FAI štítek. Štítek můžete stáhnout zde na FAI.