FAI licence

Mezinárodní licence FAI

Jsme v kontaktu s příslušnou osobou na Aeroklubu ČR. Je aktualizován postup pro vydávání FAI licencí. Klíčovou částí systému je vyplnění správného VS a KS u platby !!(variabilního a konstantního symbolu).
Platby za licence pro rok 2020 roku se nepřevádějí. Je to bohužel škoda, ale je to tak.
Prozatím není funkční systém pro ověření FAI licence. Pracují na tom ve FAI.
Tomáš Ciniburk ciniburk@svazmodelaru.cz

Obecné informace

Každý startující na mezinárodní soutěži leteckých a raketových modelářů v ČR i v zahraničí, která je v kalendáři FAI, musí mít v databázi FAI zapsanou platnou (Valid) FAI licenci. Držitel licence je povinen respektovat všechny podmínky pořadatele mezinárodní soutěže a sportovní řády FAI. Vystavením licence FAI na sebe SMČR nebere právní odpovědnost za jejího držitele, respektive za škody jím způsobené nebo jemu vzniklé v souvislosti s individuální účastí na mezinárodní soutěži. Sportovcům se doporučuje uzavřít na konkrétní akci pojistnou smlouvu (poj. osob, vozidel). Pojištěním z odpovědnosti jsou na zahraničních soutěžích kryti jenom reprezentanti na akcích úrovně 1. Kalendář FAI


Co je co v identifikaci …

Při získání licence získáte několik dalších “identit” a není v tom mezi modeláři docela jasno. Sepíšu co je co a budu se na to nadále odkazovat.

FAI ID – Identifikační číslo ve formátu 123456 (starší registrace mají 5 číslic, ty zůstávají v platnosti, žadatelé nově zařazovaní do databáze mají už ID se 6 číslicemi). V podstatě doživotní identifikace modeláře na mezinárodní úrovni FAI. Tohle číslo musí být uvedeno, spolu s označením „CZE“ na modelech na mezinárodních závodech.(CZE 123456Určitě si pamatujte.
Licence NAC –CZE 1234 (4čísla). Toto číslo přiděluje SMČR a mělo být v začátku hlavním identifikačním údajem na mezinárodních soutěžích. Postupem času se ukázalo, že pro identifikaci na mezinárodních soutěžích je vhodnější FAI ID. Jeho význam proto postupně klesá a udržuje se jen proto, že v některých státech se považuje za důležité. Sloučí pro potřeby Aeroklubu ČR, který zprostředkovává zápis do FAI.  Slouží vlastně jen pro potřebu rychlejší identifikace při obnovení licence. (NAC = Národní Aeroklub)
FAI Licence No. – Název je nešťastně zvolen. Je to vlastně číslo změny databáze. Každá změna platnosti licence tak vyvolá přidělení nového čísla „FAI Licence No.“, je to opravdu jen databázový údaj, zapomeňte.
Licence SMČR – identifikace ve formátu CZE klub-číslo. Tuto identifikace má každý člen SMČR a získá ji na klubové úrovni. Uvádí se v evidenční kartě klubu a slouží k identifikaci modeláře na národní úrovni. Na licenci FAI toto číslo nenajdete, ale je dobré si ho pamatovat pro identifikaci v tuzemsku.

Když to shrnu, tak potřebujete Licenci SMČR pro létání na tuzemských soutěžích a FAI ID pro létání na mezinárodních soutěžích.


Získání licence a její obnovení

Pro získání licence stačí udělat málo. Vyplnit formulář a zaplatit správně 100Kč.

Je snaha maximálně systém vydávání licencí zjednodušit.

Klíčovou součástí je vyplnění formuláře a vyplnění správného VS=FAI ID a KS=324 u platby při zadávání v elektronickém bankovnictví (variabilního a konstantního symbolu).

Několik pokynů pro vyplnění formuláře:
Připravte si číslo Sportovní licence.
Připravte si příslušné FAI ID. Budete ho zadávat do formuláře i do variabilního symbolu u platby. (pokud svoje FAI ID nevíte, tak mi napište ciniburk@svazmodelaru.cz)
Při placení do konstantního symbolu napište 324 !!! To je velmi důležité, jinak se informace o platbě nedostane dál.
Pro každou žádost je potřeba vyplnit formulář zvlášť. Jsou to jen tři políčka, tak to snad nebude problém.
U platby napište do zprávy pro příjemce prosím jméno, více údajů se vždy hodí.

V případě, že bude platit najednou za více modelářů, tak do pole “Odeslal jsem platbu” napište číslo účtu z kterého platba půjde. U takové platby uveďte FAI ID jednoho z modelářů. Ale jestli pošlete za každého modeláře jednu platbu, tak s tím budu mít míň práce.

Odkaz na formulář: Klikněte zde.

QR kód pro zrychlení platby: 

 

Svaz modelářů žádosti nezapisuje údaje přímo do databáze FAI, ale Svaz modelářů předává žádosti na Aeroklub ČR a musíte si tedy vzpomenout včas.
Aktualizace 19.8.2021. Vzhledem k malému počtu licencí budou licence odesílány jednou měsíčně zhruba v prvním týdnu následujícího měsíce po připsání platby na účet.  Platí do konce roku 2021.

 


Kontrola stavu FAI licence

Zde se v novém systému mnohé změnilo.

Klikněte na odkaz https://extranet.fai.org/. Pokud máte přístupové údaje, tak se přihlaste a licence kontrolujte. V případě, že chcete zkontrolovat svoji licenci, tak využijte na spodní straně stránky odkaz Click here to check your own licence a zadejte svůj email který jste uvedli při registraci FAI licence. Do emailu přijde v PDF kartička od FAI (tak 5-10minut). PDF soubor si můžete vytisknout a FAI licenci vložit do kufru.


Informace na modelu

Na to je speciální stránka Označování modelů.

Na závodech z kalendáře FAI úrovně 1 (mistrovství světa, kontinentů) musí být na modelu i FAI štítek. Štítek můžete stáhnout zde na FAI.