2025 Svitavy World Cup F2D
Světová elita vzdušného boje se utkala v České republice
O víkendu 2. až 4. května se modelářský stadion Cihelna ve Svitavách stal dějištěm jednoho z nejvýznamnějších letošních závodů v upoutaném letu. Zdejší Modelklub hostil první závod seriálu Světového poháru 2025 Svitavy World Cup F2D.
Zatímco téměř všechny ostatní závody seriálu jsou dvoudenní a mívají startovní listinu omezenou na 40 pilotů, přístup českého pořadatele je jiný: soutěžní létání má rozplánované na 2,5 dne, což umožní účast značně většímu počtu pilotů. Po ukončení registrace v pátečních 11 hodin již bylo jasné, že účast je rekordní: zapsalo se 70 pilotů reprezentujících 17 států světa (z toho 9 juniorů).
Jak probíhá soutěž kategorie F2D? Jeden soutěžní let – souboj – trvá 4 minuty. K souboji nastoupí vždy dvojice pilotů, každý z nich se dvěma modely a dvěma mechaniky. Pilot zavěsí za jeden svůj model 3 metry dlouhou stuhu a poté co mechanici natankují palivo, začne odpočet 30 sekund. Mechanici startují motory a po zaznění startovního signálu jsou modely se stuhami okamžitě vypuštěny do vzduchu. Na povel rozhodčího následně začíná boj: oba piloti se snaží svému protivníkovi useknout vrtulí jeho stuhu a zároveň svou vlastní ubránit. Nezřídka dojde k havárii či střetu ve vzduchu. V té chvíli se pilot snaží co nejrychleji odstartovat s druhým modelem, jenž však nesmí být vypuštěn dříve, než na něj mechanici převěsí stuhu z prvního, havarovaného, modelu. O výsledku rozhoduje zejména počet seků, za každý useknutý kus stuhy pilot získává 100 bodů, a dále také čas ve vzduchu, 2 body se udělují za každou sekundu, kdy model letí. Z každého souboje vyjde jeden z pilotů jako vítěz a druhý jako poražený, po druhém prohraném souboji pak pilot vypadává ze soutěže.
Modely jsou vesměs velmi podobné, samokřídla velmi účelové konstrukce o rozpětí okolo 110 cm se souměrným profilem, polystyrenovou náběžkou, několika balsovými žebry a uhlíkovou odtokovkou a výškovkou, potažená průhlednou fólií. Motory zdvihového objemu 2,5 cm3, u převážné většiny soutěžících značky Fora, dosahují běžně 30 000 otáček. Model připravený k letu váží přibližně 500 g, létá se na lankách délky 15,92 m rychlostí okolo 150 km/h. Každý soutěžící obvykle vozí na závod 9 až 12 modelů.
Závod odstartovalo slavnostní zahájení ve 12 hodin a již ve 12.30 nastoupili do soutěžního kruhu první dva soutěžící z celkem 35 dvojic rozlosovaných do 1. kola, které vyplnilo celé páteční odpoledne.
Po druhém kole, které se dolétalo v sobotu po poledni, se startovní pole ztenčilo o 21 pilotů, kteří oba souboje prohráli. Po třetím kole soutěž opustilo dalších 15 pilotů do nedělní části se tedy probojovalo 34 nejlepších včetně tří českých reprezentantů.
Nejdéle se na vlně vítězných soubojů udrželi Litevec Robertas Platkauskas a náš reprezentant Pavel Kučera, oba poprvé prohráli až v 7. kole. Pavel Kučera však dokázal v 8. kole opět zvítězit, což mu přineslo jistotu medaile – do 9. kola s ním postoupili již jen Ukrajinec Tykhonov a Lotyš Kochunts, všichni tři už měli na kontě jednu prohru. Z finálového souboje vyšel vítězně Viacheslav Tykhonov a celý závod byl zakončen rozlétáváním o druhé a třetí místo mezi Kochuntsem a Kučerou. Souboj se vyvíjel pro českého reprezentanta velmi nadějně a v poslední minutě bylo již prakticky rozhodnuto. Jenže několik sekund před koncem se pilot dopustil chyby, za kterou byl ze souboje diskvalifikován, a tak nakonec slavil 2. místo Lotyšský soupeř.
Z 9 juniorů se nejdále probojoval Tomas Rimša (LTU, celkově 7. místo), následovali ho Alexandr Dementiev (MDA, celkově 9.) a Guillaume Liber (BEL, celkově 17.). Zmíním zde ještě 4. místo mezi juniory, o které se podělila tři děvčata – sestry Maria a Sofia Rastenisovy (LTU) a nejmladší člen českého družstva Lenka Konhefrová.
Jan Kopřiva
Sergei Dementiev (MDA, modrá) v souboji s Milanem Králem (CZE, červená) se utkali v 2. kole
Litevští mechanici Vaclovas Cyžas a Vytautas Rimša vypouštějí záložní model Robertase Platkauskase
Souboj loňského vítěze Gintarase Kuckailise (LTU, červená) s Xavierem Rierou (FRA, modrá) v 5. kole
Italští reprezentanti Giandrini a Molteni na technické kontrole, která probíhá před každým letem
Vítěz mezi juniory Tomas Rimša (LTU) odnáší po souboji zbytky modelu
Estonské družstvo, zleva Vladimir Loginov, Sergei Tšukov a Dmitrii Varfolomejev
Česká juniorka Lenka Konhefrová ve vítězném souboji s Antonellem Cantatorem (ITA) v 2. kole
Stupně vítězů: 1. Viacheslav Tykhonov (UKR), 2. Vitaly Kochunts (LAT), 3. Pavel Kučera (CZE)
Stupně vítězů juniorů: 1. Tomas Rimsa (LTU), 2. Alexandr Dementiev (MDA), 3. Guillaume Liber (BEL)